Kraliçe Arı

0
147
Kraliçe Arı

Kovanın geleceğini sağlayan, yumurta atma özelliği bulunan, yumurta atma özellikleri sayesinde, arıların çoğalmasını sağlayan arılar ‘ana arı’ ismiyle anılırlar. Her kova içerisinde bir tane bulunan ana arılar, arıların geleceğini sağlamak adına çok önemli bir roldedir. Kraliçe arının bir diğer adı ise ana arı olarak adlandırılmaktadır.

Kraliçe Arı Nedir?
Kraliçe arı nedir sorusuna, kısaca arı kovanının baş mimarı olarak adlandırılabilir. Kovan içerisinde bulunmaları arıların birliğini, çalışmalarını etkilemektedir. Kısacası kovan içerisinde bulunmaları, arıların birlik ve beraberliklerini sağlamanın yanında, bal üretimini sağlamaktadır. Tüm bu işlevlerini bir kenara bırakırsak, ana arının kovan içindeki fiziksel tek işlevi birleşmeler yaşayarak, yumurta bırakmaktır. Kovan içindeki birliği ise salgılamış olduğu hormonlarla düzene koyar. Bir arı kolonisinin temel liderlik görevi tamamen ana arıların elindedir.

Onu diğer arılardan ayıran en önemli özelliği, larvadan sonra arı sütüyle beslenmesi denilebilir. Ayrıca beslenmesinden kaynaklı olarak; 3 veya 5 yıl yaşamaktadırlar. Diğer arılar 5 hafta yaşamaktadır. Bu bile arı sürünün çok büyük bir faydasının olduğunu gösterir. İşçi arıların yapmış olduğu hiçbir görevi, çene yapılarından dolayı yapamazlar. Bu nedenle üretimleri diğer arılara göre farklı olabiliyor. Bununla birlikte beslenmesi ise genç olan işçi arılar tarafından sağlanmaktadır. Kraliçe arı hakkında bilgiler bunlardı. Şimdi ana arının üretim aşmasına geçelim.

Ana Arı Üretimi Nasıl Gerçekleştiriliyor?
Ana arılar bir arı kolonisi için hayati bir öneme sahiptir. Nitekim ana arısını kaybeden bir arı kovanı, anında ana arı üretimine başlamak isterler. Bir kovanda ana arının olmamasını arı kovanını birazcık inceledikten sonra anlayabilirsiniz. Peki bu kadar önemli olan ana arının üretimi nasıl olur?

Ana arı üretimi dört teknik uygulanarak kolayca yapılabilmektedir. Bu teknikler şu şekildedir.

İlk Teknik: Ana arısı olmayan bir kovan önce incelenir. Daha sonra durumu daha iyi olan bir kovandan günlü yumurtası olan bir çerçeve alınır. Üstündeki arılar silkelenir. Soğuk ve rüzgara maruz bırakmadan diğer kovana taşınır. 5 gün sonrasında iş arılar bu çerçevenin üzerine ana arı memeleri asmış olurlar. Yaklaşık 16 gün geçince genç bir ana arı çerçeve üzerinde dolaşır.

İkinci Teknik: Oğul mevsiminde arı kovanlarından ana memeli olan bir çerçeve alınıp, ana arısı olmayan kovana bırakılır. Yöntem basit bile olsa, arıcılar tarafından fazla uygulanmamaktadır.

Üçüncü Teknik: Ana arı üretiminde en fazla tercih edilen yöntem, elde yedek bir ana arı bulundurmak sayılabilir.
Dördüncü Teknik: Bu teknik profesyonel arıcılar tarafından, çerçevelere ana arı memesi bırakılarak, ana arısı olmayan kovana yerleştirmekle sağlanır.

Ana Arı Öldürülmesi
Ana arılar bazı durumlarda iki tane olurlar. Faka hiçbir kovan içinde iki tane ana arı barınamaz. Bu nedenle biri diğerini mutlaka öldürür ve hükümdarlığını ilan eder. Bu öldürme işleminin faydası ise öldüren ana arının, hastalıklara ve zorluklara karşı dayanıklı olmasını sağlar. Böylece kovanın güvenliği çok daha iyi sağlanabilmiş olur.

Ana Arı Kovana Nasıl Verilir?
Ana arı kovana verilirken mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi halde ana arının diğer arıları öldürme ihtimali bulunur. Bunun dışında kovan içinde ana arının olmamasına dikkat edilmelidir. Anı arının olmadığı anlaşıldıktan sonra dikkat edildikten sonra günlük yumurtalara bakılmalıdır. Günlük yumurtalar varsa, işçi arılar o bölüme ana arı memeleri bırakırlar. Önce kovanın içine farklı bir koku verilir. Eğer ana arı memeleri varsa, arı verildikten sonra 16 gün sonra ana arı üretilmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here