İtalyan Ana Arı

0
426
italyan ana arı

Arıcılık üretimleri yönünden değer taşıyan italyan ana arı Akdeniz iklimlerinde yetiştirilmeye uygundur. Ana vatanı İtalya’nın güneyindeki Sicilya Adasıdır. Bu ırkın sahip olduğu özellikler daha verimli ürünler yetiştirmeyi sağlamaktadır. Dayanıklı bir ırk olan bu arılar, uygun koşullarda bakıldığında uzun ömürlü olurlar.

İtalyan Ana Arısının Üreme Özellikleri
Sarı renkli bir arı olan italyan ana arısı, oldukça sakin yapıdadır. Diğer bazı arılar gibi saldırgan davranışlar sergilemez. Bu durum, onların daha kolay yetiştirilmesini sağlar. Ana arı, oldukça fazla üreyebilen bir hayvandır. Üreme mevsimleri ilkbaharda başlar. Sonbahar bitinceye dek, üremeye devam ederler. Bu süre zarfında çok fazla yavruya sahip olabilirler. Bu nedenle arı üretmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alırlar. Tek seferde 2500 yumurta üretebilir.

Bu arıların yapısı sakin olduğundan çiftleşmelerinin yine kendi ırklarıyla gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde saldırgan arı ırklarından zarar görme riskleri yüksektir. Üstelik oluşacak yavruların aynı ırktan elde edilmesi avantajlıdır. İtalyan ana arının üremesinin baharın ilk günlerinde başlatılması önerilir. Bu sayede daha fazla yavru alınabilir.

İtalyan Ana Arılarının Bal Üretimi
Bu ırka ait ana arılar, ilkbahar mevsiminde hızlı çalışırlar. Vücutlarının yapısı, çiçeklerden daha fazla nektar toplamaya uygundur. Uzun bir dile sahiptir. Bu özellik, çiçeklerden daha rahat nektar toplamalarına yardım eder. İtalyan ırkı ana arılar, kış aylarında çok fazla bal tüketebilirler. Bu, onların yaza kendilerini hazırlamaları adına önemlidir. Yaz aylarında daha güçlü bir metabolizmaya sahip olmaları gerekecektir. Böylelikle üreme döneminde daha fazla yavruya sahip olmaktadırlar.

İtalyan ırkı arılar diğerlerine göre daha hızlı petek yapabilirler. Petekleri örmeleri, oldukça basittir. Propolis taşıma özellikleri azdır.

İtalyan Ana Arılarının Yaşam Koşulları
İtalya, bir Akdeniz ülkesidir. Ve burada ılıman iklim şartları hüküm sürmektedir. İtalyan arıları da yaşamak için bu ılıman iklim koşullarına ihtiyaç duyarlar. Kışları aşırı soğuk geçen bölgeler, bu arıların yaşamı için uygun değildir. Eğer soğuk iklim koşullarında bakılacak ise, mutlaka bulundukları yerde gereken koşullar sağlanmalıdır. Aksi halde soğuğa dayanamazlar.

Ülkemizde bu tür arılar genellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ege bölgesi de İtalyan ırkı arıların yaşamlarını devam ettirebilecekleri bir yerdir. Kış aylarında ilkimi sert olmayan Mersin, Adana, Hatay yörelerinde, bu arılar rahatlıkla bakılmaktadır. Bal üretimiyle ünlü Doğu Anadolu yöresinde kışlar çok soğuktur. Bölgede arıların bakımı, kovanların uygun koşullara getirilmesiyle sağlanabilir.

İtalyan Ana Arıların Davranışları
Bu arılar, diğer ırklara göre daha düşük yön bulma yeteneğine sahiptir. Zaman zaman kovanlarını kaybedebilir. Başka kovanlara dahil olabilir. Bu nedenle hemen her arı kovanında sarı ırk İtalyan arılarına rastlamak mümkündür.

İtalyan ana arılar, bir mevsimde çok fazla yavru üretmektedirler. Fakat yavrular, arı hastalıklarına karşı hassas yapıdadır. Bu nedenle kovanların, onların yaşayabileceği koşullarda olması gerekir. Özellikle hastalıkların yayılmaması için önlemler alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here