Kafkas Arısı Nerede Yaşar

0
1047
kafkas arısı nerede yaşar

Ülkemizde izole bölge olarak üretimi yapılan tek ırk bilindiği üzere kafkas arısıdır. İzole bölge demek, bulunduğu bölgede tek arı ırkı varsa ve oraya dışarıdan başka arı girişi olmayıp bunun iyi kontroller ile denetimi yapılıyorsa buraya biz izole bölge demekteyiz.

Kafkas arısı ülkemizde ana vatanı olarak Ardahan ili Posof ilçesi ile Artvin il sınırları içinde bulunan Macahel Vadisi olarak bilinen Camili Havzasında yaşamını sürdürmektedir. Türkiye’de bu iki noktada kafkas arısı yaşar. Bunun dışındaki yerlerde de yaşar ama saf kafkas arısı olarak değil melez arı olarak yaşamını sürdürmektedir. Diğer bir tabir ile melez arılarına verile isim F1 arılardır. Bu iki nokta da kafkas arısı yaşamını sürdürürken ortalama 1500 rakım ve üzeri yerlerde bulunmakta olup, 3000 rakıma kadar kafkas arısı yaşar.

Kafkas arısının ana vatanını öğrendikten sonra ülkemizde bir çok yerde kafkas arısının melez üretimleri yapılmaktadır. Bir çok yerde de güzel çalışma gösterir. Ne kadar yüksek rakımlı bir arı olmasına rağmen farklı ırklardan bulunan erkek arılar ile çiftleşmesi sonrasında rakım olarak düşük bölgelerde de iş yapmaktadır. ANA ARI GEN firması olarak ürettiğimiz ana arılar ülkemizin her yerinde aktif bir şekilde çalışarak bir çok aile sahibi güzel ballar elde ediyorlar.

Kafkas arısı yüksek rakımlı yerlerin arısı olduğu için ve dağ çiceklerinin nektar kısmı daha derinlerde olduğundan dolayı dil uzunluğu diğer arılara göre uzun olan kafkas arısı bu nektarı kolay bir şekilde alabilir. Dışarıda duman sis olmasına rağmen bu arı gider yiyeceğini bulur ve kovanına geri döner. Genel görüntü olarak siyahtır ama melezleri biraz daha kahverengi doğru ve sarımsı bir rengi bulunur.

Kafkas arısı nerede yaşar soruna il olarak; Ardahan ve Artvin illerinde yaşar. Daha özele indirgediğimizde ise Artvin ili Camili havzası ve Ardahan ili Posof ilçesinde yaşamaktadır. Yine kafkas arısı hakkında sormak istediğini sorular varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizlere yazarsanız sizlere her zaman cevap veririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here