Kafkas Arısı Nedir

0
187
kafkas arısı nedir

Dünya genelinde kabul görmüş olan önemli arı ırklarından bir tanesi de kafkas arısı olmaktadır. Ülkemizde en fazla bilinen ve kullanılmakta olan arı ırkıdır. Ana vatanı olarak Artvin ve Ardahan illeridir. Bu illerinden dışında ülkemizin her yerine dağılım göstermiştir.

Arı yetiştiriciliğinin verimli olabilmesi için, kullanılan damızlığın bölgeye adapte olabilen ve genetik yapısı bilenen ırk olması gerekmektedir. O yüzden dolayı tercih edeceğimiz ana arı damızlığı kaliteli ve iyi bir ana arı olmalıdır.

Kafkas arısı, Ardahan- Posof ilçesinde yaşayan siyah renkli arılardır. Dağ arısı olarak da bilinirler. Bu bölge de Kafkas damızlık ana üretimi de yapılmaktadır. Kafkas arısı diğer arılara göre daha iridir, dilleri daha uzundur. Uzun dilleri sayesinde derin çiçeklerden de toplayabilirler. Saf Kafkas ana arı, uysal arılar olarak bilinir ve petek üzerinde de oldukça sakindirler. Saf Kafkas ana arı yavru verimliliği de yüksek olan bir arı ırkıdır. Ayrıca üstün kışlama potansiyeline sahiptir.

Kafkas Ana Arı Ne Zaman Yavrular?
Kıştan zayıf çıkarlar fakat yaz ortası Kafkas ana arı için oldukça verimlidir. Koloninin gelişme sürecinde ana arı bir günde 1000-1500 yumurta verebilir. Doğal oğul verme eğilimleri azdır. Normal şartlarda mevsime bağlı olarak sıkışması durumunda nadir de olsa oğul verebilirler.

Kafkas Arısının Bal Verimi Nasıldır?
Kafkas arısı fazla bal yapmasıyla bilinir. Kaynakları çok iyi değerlendirir. Yiyecek depolarını çok iyi korur ve ve tutumlu kullanır. Kafkas ana arısı, bir kovanın yönetimi ve neslin devamı açısından kovanın en önemli ve temel unsurudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here