Efe Ana Arı Satışı

2
688
efe ana arı satışı

Efe arısı bilindiği üzere tescil işlemi yapılmış olup, ve efe ana arı satışı yapılacaktır. Ülkemiz ana arı gen merkezi olarak geniş bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliklerden birisi olan efe arısı da ülkemiz için farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Tescil Ulusal Komitesinin 26/12/2018 tarihli toplantısında tescil edilmesine karar verilen “efe arısı ekotipi” (Apis mellifera anatolica) olarak ekotipinin tesciline ilişkin kararlar 16 Mayıs 2019 tarih ve 30776 sayılı resmi gazete’de yayınlanarak tescil işlemi yapılmıştır. Artık ülkemizde efe arısı ve efe ana arısı üretimi yapılarak böyle bir arının varlığından Tüm Türkiye haberdar olarak ülke genelinde satışı yapılacaktır.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde, 10 yıl süren ıslah çalışmalarıyla üstün özellikler kazandırılarak bal verimi yüzde 35’e kadar artırılan bal arısı “efe” ismiyle tescillendi. Bu çalışma, İzmir ve çevresinde kolonileri taşınmamış, içine başka arı girmemiş yerlerden seçmeler yaparak 201 koloni oluşturularak, bunların arasından da en iyilerini seçilerek hedefe ulaşılmıştır.

Efe ana arısı satışı sitemiz üzerinden de satışı olacaktır. Yine efe arısı hakkında soru ve görüşleriniz olması durumunda aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here