Arıcılık Nedir Kısaca

0
59
arıcılık nedir kısaca

Günümüzde arıcılık nedir kısaca değinmek istiyoruz. Çağımızda artık bir şeyleri yapmak çok kolay. Çevrenizde veya internet sitelerinden kolay bir şekilde arı edinerek arı sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda o yıl içinde güzel bal hasadı da yapmış olursunuz. Yapacağınız işler çok basit. 4-5 arılı kovan ile birlikte aldıktan sonra belirlediğiniz bir yere arıları yerleştirmenizdir. Arıları koyacağınız yer insanlardan ve yerleşim yerlerinden uzak olmasına dikkat ediniz.

Arıları yerine yerleştirdikten sonra haftalık ve aylık bakımları yapmanız gerekmektedir. Çok detaylı ve ayrıntılı olar sitemizde bu konuyla ilgili olarak gerekli bilgiler bulunmaktadır. Arıların gelişimine bağlı olarak çerçeve vermelisiniz. Alt katta arıları tamamen 10 çerçeveyi doldurduktan sonra bu sefere ikinci kat dediğimiz diğer adı ile ballık konularak bal alınmasını sağlamaktayız.

Arıcılık Hakkında Ana Bilgiler
Arıcılık insanlık tarihi adına oldukça eski zamanlara dayanmaktadır ve günümüz teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesinin yeni yöntemleri sayesinde daha çok uğraş sahası olmaya başlamıştır. Modern arıcılık olmadığı zamanlar için arıların kendilerine sığınak şeklinde belirlemiş oldukları kaya ve ağaç kovuklarında bal yapmaktadırlar ve insanlar da buradan almış oldukları bal sayesinde gereksinimlerini karşılamaktadırlar. Bu biçimde insanların bal alma gereksinimi arıları daha iyi tanıyabilmek adına ve arıcılık durumunun insanların yaşamına girmesine vesile olmaktadır. Bu arıcılık nedir sorusuna cevap şekilde verilebilir.

arıcılık nedir kısaca 1

Arıcılıkta Genel Uygulamalar
– Kovanlar içerisinde koloni takip kartı kullanılması, kovan denetimlerinde kolaylık sağlayıp, iş verimini arttırır.
– Kovan denetimleri yapıldığı her işlem ve tarih koloni takip kartına işlenmelidir. Bu kovanın takibi bakımından bireye kolaylık sağlar.
– Kovanlar, yeni ballı petekler ile taşınması, peteklerin basitçe kırılması sebebiyle koloni kayıplarına sebep olabilir. Taşıma yapılmadan önce kovanda yeni ballı petek bırakılmamalıdır.
– Naftalın bal içerisinde ve balmumunda kalıntı bırakacağı için insan sağlığına tehlikeli olacaktır. Balı süzülmüş olan peteklerin muhafazasında asla naftalin kullanılmamalıdır.
– Arıcılık konusunda ana kural; 50 adet güçlü koloni, 100 adet zayıf koloniden daha iyi durumdadır.
– Kendi kısmında verimli olan arı ırkı, kendisine uygun olmayan değişik bir kısımda aynı neticeyi veremez. Bu sebeple arıcılık yapılacak kısma uygun bir ırkla arıcılık yapılmalı. Bu şekilde doğru verim almak mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here