Arıcılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
512
arıcılık hakkında bilinmesi gerekenler 1

Eğer arıcılık yapmayı düşünüyorsanız aşağıdaki ön bilgileri bilmeniz fayda var. Çünkü arıcılık işi uzun soluk ve tecrübe gerektiren bir süreç olduğu için aşağıya yazacaklarımız bu işe yeni başlayan birisi için ufak bir yol göstergesidir. Bu yola girdiğinizde yolun sonunu görmek bir o kadar zor olacaktır. Yol hem sevkli hemde eğlenceleri bir serüven olacaktır.

1. Arıcılık işlemleri için gerekli olan teorik bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir.
2. Faaliyetlerin gerçekleştirilmesi planlanan yerin arı üretimi ve bakımına uygun olacak şekilde seçilmelidir.
3. Arılarla birebir ilgilenecek kişilerin tüm sağlık kontrolleri eksiksiz yapılmalıdır.

Yer Seçimi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Su ihtiyacının rahatça giderilebilmesi için su kaynağına yakın yerler tercih edilmelidir.
2. Seçilen bölge çevresinde zehirli atık olmaması gerekmektedir.
arılık yer seçimi
3. Arıcılık faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için 3 kilometre çapında yuvarlak bir alan içerisinde en az 100 en fazla 150 adet kovan bulunmalıdır.
4. Tercih edilen bölge yakınlarında polen kaynağının olması da faydalı olacaktır.

Arıcılık için Bilinmesi Gereken Terimler

1. Halk arasında kraliçe olarak biline ana arı üremeyi sağlayan arıdır.
2. Arıların karın kısmına abdomen denilmektedir.
3. Halk arasında kovan terki olarak da bilinen Açlık Oğulu terimi arıların balın olmadığı ya da azaldığı durumlarda hayal kırıklığına uğrayarak kovanı bırakması durumuna denilmektedir.
arıcılıkta bilinmesi gerekenler
4. Oğul faklı kovanlardan devşirme usulü yeni bir kovan oluşturulmasıdır.
5. Propolis teriminin bir diğer adı da arı sakızı olarak bilinmektedir. Çiçeklerden toplanan maddeler arı sıvısıyla karıştığında sakız kıvamında olması durumudur.

Arı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer arı ihtiyacınız varsa ve nasıl bir arı almanız gerektiği konusunda sitemizde satılık arı ve paket arı gibi sayfalarımızı ziyaret ederek gerekli bilgilere yeterince ulaşmış olacaksınız. Yine de biz satılık arı konusunda bir kaç cümle ile anlatmaya çalışalım. Alacağınız arı mevsimine göre fiyatı değişir.
arıcılık hakkında bilinmesi gerekenler
Nisan ayında alacağınız arı biraz pahalı ama Mayıs ayında alacağınız arı ise biraz ucuz olabilir. Arılar çerçeve sayısına göre fiyatlandırılır. Çerçeve sayısı arttıkça parası artar. Yine alacağınız arı sağlıklı ve hastalıklı olmamasına dikkat ediniz. Ülkemizde nerde arı alırsanız alın hepsi melez arı kategorisindedir.

Yine arıcılık hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak aklınıza takılan sorular olursa lütfen yorumlar kısmından bizlere her zaman sorabilirsiniz. Fırsat buldukça sorularınıza itinali bir şekilde cevap verilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here