Anadolu Arı Irkı

0
390
anadolu arı ırkı

Dünya genelinde birde fazla arı ırkları bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan anadolu arı ırkı ise ülkemizde de geniş çoğrafyada görülmektedir. Anadolu arısı için izole bir bölge olmadığı için melez yani f1 olarak ana arı üretimi yapılmaktadır. ANA ARI GEN olarakta bizlerde anadolu ana arı üretimi yaparak ülkemizin bir çok noktasına gönderim yapmaktayız. Damızlıkları iç anadolu bölgesinde bulunan yüksek köylerden verimli arılardan elde edilen arı kolonilerinden oluşmaktadır.

Anadolu arısın özellikleri; yukarıda cümle de belirttiğimiz gibi ülkemizde yaygın bir şekilde dağılımı vardır. Soğuk hava şartlarına ve sert iklim koşullarına dayanıklıdır. Zor kış şartlarına dayanıklı olması ve yön bulma konusunda iyi olduğu görülmektedir. Anadolu ana arısı yavru atımının iyi olması aynı zamanda işçi arıların nektar toplama konusunda da iyidir. Hatta çok kötü geçen sezonlarda bile anadolu arı ırkı yine de kendi ihtiyacı olan balını yapar.

Anadolu arı ırkının işçi arıları uzun yaşam süreci geçirir ve yiyecek toplama konusunda diğer arı ırklarına göre hızlı davranmaları önemli bir farkı ortaya çıkarmaktadır. Anadolu arısının en önemli özelliği ülkemize uyum sağlamasıdır. Çalışkan olması, kışın zorlu uzun günlerine dayanıklı olması ve arı hastalıklarına karşı direnç göstermesi önemli bir özelliktir. Anadolu arı ırkının görüntü olarak, esmer renkte ve küçük yapılı bir hali vardır.

Anadolu arısının bir çok özelliğinden bahsettik ama siz yine de bölgenize en uygun arı türü neyse onu tercih edin. Hangi arının yörenize uygun olacağını belirleyebilmek için, bulunduğunuz yerdeki eski ve tecrübeli arıcılara sorarak onların hangi arılarla çalıştığını öğrenerek sizde onların tercih ettiği arı ırklarını tercih ederek arıcılık yapabilirsiniz. Bu şekilde çevrenizde usta arıcı yoksa, aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere yöreniz hakkında flora, bitki ve rakım gibi özelikleri yazarsanız sizlere kullanmanız gereken arı türü için önerilerde bulunabiliriz. Anadolu ana arısı siparişi vermek için ana arı sipariş formunu kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here